Witaminy przeciw wypadaniu włosów: gęste i lśniące włosy to wyznacznik dobrego zdrowia, dowód starannej i regularnej pielęgnacji. Wpływ czynników zewnętrznych często prowadzi do tego, że zaczynają wypadać. Dzienna stopa wypadania to do 100 włosów. W przypadku spowolnienia ich wzrostu lub zauważenia przyspieszonej utraty, konieczne jest podjęcie działań w celu ich wzmocnienia. Kosmetyki działają jako czynnik pomocniczy, ważne jest nasycenie organizmu witaminami i mikroelementami od wewnątrz. Witaminy na wypadanie i porost włosów, mogą stworzyć barierę ochronną, przywrócić gęstość i równowagę witaminową.
Pierwsze kroki w kierunku zahamowania wypadania włosów
Kiedy lekarz wykluczy problemy zdrowotne, należy przede wszystkim rozpocząć terapię od uzdrowienia od wewnątrz: wzmocnić system odpornościowy, nasycić organizm pożytecznymi, skutecznymi witaminami i minerałami na wypadanie włosów. Właściwa pielęgnacja nie zaczyna się od zakupu maseczek i szamponów, ale od korekty odżywiania. Jeśli w organizmie nie ma wystarczającej ilości białka, z pewnością wpłynie to na stan włosów. Po rozwiązaniu problemów z niedoborem białka przechodzą kompleksy witaminowo-mineralne. Taki schemat jest ważny, ponieważ witaminy przeciw wypadaniu włosów rozpoczynają proces wzrostu włosów, ale jeśli w organizmie nie ma wystarczającej ilości białka do tych procesów, wynik nie będzie prawidłowy.
Jakie witaminy są potrzebne na wypadanie włosów?
Najskuteczniejsze dla zdrowia i urody są witaminy B, C, D. Witamina B2 jest przydatna na łamliwe końcówki, B6 jest dobra na łupież. Organizm do odpowiedniego działania potrzebuje wielu różnych witamin oraz minerałów.
Następujące składniki odżywcze są odpowiednie dla zdrowych włosów:
Witaminy z grupy B są przydatne przy wypadaniu włosów:
- Witamina B9 (kwas foliowy) odpowiada za podział komórek.
- Witamina B5 (kwas pantotenowy) pomaga wzmocnić włosy na całej długości.
- Witamina B12 (kobalamina) zapewnia nasycenie korzeni tlenem.
- Witamina B1 (tiamina) chroni organizm przed stresem.
- Witamina B2 (ryboflawina) pomaga przywrócić strukturę i korzenie.
- Witamina B7 (biotyna) – często pojawia się w reklamach szamponów i maseczek odżywczych. Badania potwierdziły, że jej niedobór jest bezpośrednio związany z wypadaniem włosów. Organizm otrzymuje witaminy z grupy B z wielu pokarmów, w tym migdałów, ryb, mięsa, produktów pełnoziarnistych. Witamina B7 pobudza tworzenie się czerwonych krwinek, odpowiadających za przenoszenie tlenu do skóry głowy i mieszków.
- Witamina B3 (kwas nikotynowy) aktywuje procesy metaboliczne. Sprzyja szybkiemu wzrostowi włosów i dobrej pigmentacji. Najczęściej stosuje się ją jako balsam na cebulki włosów: substancja sprzedawana jest w szklanych ampułkach w aptece. Witamina B3 znajduje się w chlebie żytnim, burakach, kurczaku, fasoli, podrobach, grzybach, kaszy gryczanej i ananasach.
Inne witaminy przeciw wypadaniu włosów
Witamina A stymuluje odnowę korzeni. Dzięki witaminie E w komórkach powstają włókna kolagenowe, dzięki czemu włosy stają się mocniejsze. Witamina B8 (inozytol) jest niezbędny do lepszego wchłaniania witaminy E. Wszystkie te przydatne składniki muszą dotrzeć do korzeni włosów, aby zapewnić odżywienie mieszkom włosowym. Przy braku witamin mieszki włosowe nie otrzymują niezbędnych substancji, w efekcie włosy słabną i stopniowo wypadają.
Witamina C to kwas askorbinowy występuje w dużych ilościach w owocach cytrusowych, słodkiej i ostrej papryce, truskawkach, guawie, czarnej porzeczce, tymianku, szpinaku i brokułach. Niski poziom witaminy D jest przyczyną wczesnego łysienia. Oprócz wspomagania pracy organizmu substancja pomaga tworzyć nowe mieszki włosowe do wzrostu włosów. Witamina D powstaje pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, dlatego tak ważne jest, aby przebywać na słońcu przez dłuższy czas. Ale jej rezerwy można uzupełnić poprzez dostosowanie diety, na przykład spożywanie większej ilości oleju z wątroby dorsza, grzybów, tłustych ryb, jaj i specjalnie wzbogaconej żywności. Niedobory można regulować suplementami diety z witaminą D3.
Witamina E analogicznie do witaminy C, tokoferol jest dobrym przeciwutleniaczem, który zapobiega destrukcyjnym procesom oksydacyjnym w organizmie. Naukowcy udowodnili, że 34,5% ludzi doświadcza przyspieszenia wzrostu włosów podczas przyjmowania witaminy E przez osiem miesięcy. Dla porównania eksperci podzielili uczestników eksperymentu na dwie grupy, w jednej z nich respondenci otrzymywali placebo, choć byli pewni jego pozytywnych właściwości. Wśród osób, którym nie podano witaminy E, odsetek przyspieszonego wzrostu włosów wyniósł 0,1%. Tokoferol znajduje się w migdałach, szpinaku, awokado i pestkach słonecznika, jest też swobodnie sprzedawany w aptece w postaci suplementów diety.
Jak prawidłowo przyjmować witaminy przeciw wypadaniu włosów?
Możesz wybrać tabletki lub kupić płynne witaminy w ampułkach: dodaje się je do szamponów i maseczek. Pamiętaj, że lepiej nie łączyć substancji, jeśli nie wiesz, jaki będzie efekt. Na przykład, jeśli połączysz razem kwas askorbinowy, B1, B6 i B12, działanie dwóch ostatnich zostanie zneutralizowane.
Istnieją inne niuanse: na przykład witaminę A najlepiej stosować jako część maseczek olejowych (oliwa lub łopian), ponieważ rozpuszcza się wraz z tłuszczem. Wszelkie środki zewnętrzne dają efekt w wyniku systematycznego używania. Najlepiej zacząć od jednej witaminy wzmacniającej włosy, a następnie przejść na inne, mające na celu nawilżenie i przyspieszenie wzrostu.