Jakie kapturki do pedicure? Kapturki ścierne w zależności od rodzaju służą do wykonywania różnych czynności podczas pedicure. Przy ich pomocy można usunąć zrogowaciałą skórę, pozbyć się modzeli i nagniotków, ale również skrócić i opiłować płytkę paznokciową czy wygładzić masę żelową lub akrylową. Na rynku dostępnych jest wiele różnych kapturków. Jakie zatem kapturki wybrać do pedicure? Podpowiadamy!
Zazwyczaj innych kapturków używa się do manicure, a jeszcze innych do pedicure. W przypadku pedicure można je wykorzystywać do opracowywania podeszwy i wierzchu stopy czy nawet opuszków palców. Różnią się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim parametrami i zastosowaniem. Przeczytaj nasz artykuł do końca, aby dowiedzieć się, na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając kapturki do pedicure.
Kapturki ścierne – jakie są rodzaje?
Zacznijmy od krótkiego omówienia najczęściej wybieranych typów kapturków ściernych do pedicure. Wyróżnić można dwa powszechnie stosowane typy kapturków ściernych, które różnią się nośnikiem ziarna ściernego. Są to kapturki ścierne:
- z plastikowym nośnikiem,
- żywiczne.
Co trzeba o nich wiedzieć?
Kapturki ścierne z plastikowym nośnikiem
Charakteryzują się one doskonałymi właściwościami ściernymi. Podczas ich używania nie ma konieczności stosowania bardzo wysokich temperatur. Dobrze sprawdzają się podczas wszelkich czynności wykonywanych w obrębie paznokci i skóry zarówno w salonach kosmetycznych, jak i podologicznych.
Na korzyść kapturków ściernych z plastikowym nośnikiem przemawia dobra jakość, szeroki zakres zastosowań i niska cena. Dlatego właśnie cieszą się tak dużym zainteresowaniem w branży.
Kupując kapturek ścierny na plastikowym nośniku, należy wybrać odpowiedni typ ziarna ściernego. Dostępne są dwa różne rodzaje ziarna ściernego kapturków ściernych z plastikowym nośnikiem:
- elektrokorund szlachetny – biały nasyp,
- węglik krzemu – czarny nasyp.
Granulacja oraz średnica kapturków może być dowolna, podobnie jak i kolor plastikowego nośnika.
Zobacz również:
Kapturki ścierne żywiczne
To najbardziej wytrzymałe kapturki ścierne, jakie aktualnie można kupić. Biorąc pod uwagę ich wytrzymałość, warto w nie zainwestować. Ich żywotność kończy się w momencie, gdy wytrze się całe ziarno ścierne. Podstawą kapturków ściernych żywicznych jest nasączony żywicą nośnik, na którym utwardzany jest nasyp, najczęściej w sposób termiczny.
Kapturki ścierne żywiczne tak jak kapturki ścierne z plastikowym nośnikiem mają różne typy ziarna ściernego:
- cyrkon – zielony nasyp,
- elektrokorund szlachetny – brązowy nasyp,
- węglik krzemu – czarny nasyp.
Dostępne średnice kapturków ściernych żywicznych to 5, 7, 10, 13 i 16 mm. Im mniejsza średnica, tym grubszy nasyp kapturka. Choć wyróżnia się kilka rozmiarów nośników, to najczęściej wykorzystywane są te o średnicy 5 i 10 mm. Kapturki występują w różnych granulacjach/ gradacjach.
Granulacja kapturków ściernych – jak dobrać?
Kolejnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru kapturka do pedicure, jest granulacja (gradacja). Zaleca się do delikatniejszych czynności wybierać delikatniejszy nasyp, zatem kapturki o wysokiej numeracji, np. 320. Mając możliwość doboru gradacji, można precyzyjnie pracować na skórze.
Dobrym wyborem w przypadku większych zrogowaceń jest np. kapturek o gradacji 80 (gruboziarnisty). Może się jednak okazać, że dokładne opracowanie skóry przy jego użyciu nie będzie możliwe. Wtedy do idealnego wygładzenia powierzchni można wykorzystać kapturek o gradacji 150 (średnioziarnisty). Często wykorzystuje się go do opracowania skóry na stopach bez większych zrogowaceń.
Podczas zakupu kapturków ściernych nie powinno się kierować kolorem nasypu. Każda firma może bowiem używać innych barw, które często tak naprawdę o niczym nie świadczą.
Unikaj zakupu kapturków niewiadomego pochodzenia, a także tych chińskiej produkcji. Podczas wykonywania poszczególnych czynności może się okazać, że są bardzo tępe, w dodatku nadmiernie pylą, przez co praca z nimi będzie trudna i nieefektywna.
Do jakich zabiegów można wykorzystywać kapturki ścierne?
Podczas pedicure kapturki ścierne służą do opracowywania trudno dostępnych miejsc. Dzięki nim można szybko i dokładnie pozbyć się modzeli, nagniotków i zrogowaceń. Pozwalają skrócić paznokcie i dokładnie je wypiłować, a także ściągnąć lakier hybrydowy czy wygładzić masę akrylową lub żelową.
Niebagatelne znaczenie w kontekście pracy ma kształt kapturków do pedicure. Dostępne są kapturki ścierne stożkowe i walcowe. Te pierwsze umożliwiają większą precyzję, z kolei drugie pozwalają sprawnie opracować płytkę paznokciową i przygotować ją do dalszych zabiegów. W sklepach znaleźć można kapturki wodoodporne z plastikowym rdzeniem, które dedykowane są dla profesjonalnych gabinetów kosmetycznych i podologicznych.
Kapturki ścierne – zalety i wady ich stosowania
Kapturki ścierne są bezpieczne dla obu stron – zarówno osoby wykonującej zabieg, jak i tej, która się mu poddaje. Usprawniają i przyspieszają pracę kosmetologa czy podologa, ponadto pozwalają zachować dużą dokładność i precyzję. Jakie jeszcze zalety mają kapturki ścierne?
Zalety kapturków ściernych
Do najważniejszych zalet stosowania kapturków ściernych należą:
- niska cena – biorąc pod uwagę, że kapturki ścierne są jednorazowe, to ogromny plus. W zależności od parametrów kapturków ściernych i certyfikacji można je kupić w cenie od 2 zł do 3 zł za sztukę. Warto mieć świadomość, że kupując ilości hurtowe kapturków do pedicure można sporo zaoszczędzić;
- bezpieczeństwo – kapturki do pedicure są jednorazowe, zatem jeden kapturek jest wykorzystywany podczas jednego zabiegu z udziałem jednego pacjenta. Dzięki temu zabieg jest wysoce higieniczny, a co za tym idzie, bezpieczny dla obu stron;
- wygoda – z uwagi na to, że kapturki są jednorazowe, po użyciu można je od razu wyrzucić, zatem nie trzeba martwić się ich dezynfekcją. Pozwalają sprawnie wykonać mnóstwo różnych czynności podczas zabiegu pedicure, skracając czas trwania całego zabiegu.
Wady kapturków ściernych
Kapturki ścierne mają wiele zalet, ale nie pozostają bez wad. Wśród najczęściej wymienianych znajdują się te wymienione poniżej.
- Konieczność stosowania nośników do kapturków – rolę nośnika do kapturka zwykle pełnią gumowe frezy. Są one niskiej jakości, przez co po kilku użyciach nie nadają się do kolejnego zastosowania. Oprócz tego założenie kapturka na gumowy frez jest dość trudne. Może się zdarzyć, że podczas zakładania czy ściągania kapturka uszkodzeniu ulegnie nośnik.
- Ryzyko uszkodzenia frezarki – trzpień nośnika wykonany jest ze stali, przez co jest miękki. Gdy w dodatku stal będzie niskiej jakości, ryzyko starcia się materiału podczas użytkowania sprzętu będzie stosunkowo duże. Jeśli operator urządzenia będzie zbyt mocno dociskać kapturek do płytki paznokcia, może się pojawić konieczność serwisowania frezarki.
- Konieczność dezynfekowania nośników kapturków – frezy są jednorazowe, ale ich nośniki już nie. Problemem zatem staje się wyczyszczenie nośnika tak, aby zachował on swoje parametry, formę i kształt. Nośniki niskiej jakości pod wpływem wysokiej temperatury panującej w autoklawie mogą ulec uszkodzeniu i nie nadawać się do dalszego użytku, a to przyczyni się do wzrostu kosztów używania kapturków.
- Brak certyfikatu potwierdzającego jakość – na rynku dostępnych jest wiele kapturków, których jakość nie została potwierdzona odpowiednim certyfikatem. Jeśli podczas zakupu zauważysz, że wybrane przez Ciebie kapturki nie mają takiego potwierdzenia, zrezygnuj z ich zakupu. Mogą być one bowiem kiepskiej jakości, przez co będą kruszyć się podczas zabiegów i w postaci odłamków pozostawać na skórze pacjenta.
Kapturek ścierny jest jedynie dodatkiem do urządzenia zwanego frezarką. Choć jego kształt czy gradacja ma znaczenie, to ważniejszy jest dobór sprzętu, gdyż kapturek ścierny przeznaczony jest do jednorazowego użytki, a frezarka z założenia ma służyć przez długi czas. Z myślą o tym wybierz najlepszą frezarkę do swojego gabinetu.