Poszukiwanie złóż surowców mineralnych odbywa się na całym świecie. Nie ma się temu co dziwić, gdyż surowce są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wielu gałęzi przemysłu i gospodarki. Jednym z najcenniejszych surowców jest bez wątpienia złoto. Geologia górnicza związana z wydobywaniem złota jest rzecz jasna najbardziej rozpowszechniona w miejscach, w których złoża tego surowca są największe. Warto jednak być świadomym nie tylko tego, gdzie znajdują się największe złoża złota, ale również i tego, jak powstają złoża złota?
Skąd się wzięło złoto?
Geologiczne badania złożowe poprzedzają wydobycie złota. Nie odpowiadają jednak bezpośrednio na pytanie o to, jak złoto powstało. Odpowiedź może wydać się nieco zaskakująca. Wbrew temu, co mogłoby się na pozór wydawać, złoto nie powstało wewnątrz ziemi. Historia powstania tego surowca jest znacznie bardziej skomplikowana. Przede wszystkim, należy wiedzieć, że Ziemia została zbombardowana przez meteorowy deszcz około 200 milionów lat temu. To właśnie dzięki owym meteorom, na powierzchnię naszej planety dotarło znane nam wszystkim złoto. Co ciekawe, badania złożowe oraz innego rodzaju testy dowiodły tego, że wiele złóż dotarło do nas w ten sposób. Gdyby więc nie deszcz meteorów, o istnieniu wielu minerałów nie mielibyśmy pojęcia. Dokumentacja złóż pozwala określić, że nasza planeta nie dysponuje nieograniczonymi zasobami tego cennego kruszcu. Niestety, ilość złota na naszej planecie będzie spadać wraz z jego wydobyciem. Kiedy jednak złota nam zabraknie? Wbrew pozorom, nie jest to takie proste do określenia. Geologia złożowa wciąż nie poznała odpowiedzi na to, jak wiele złota znajduje się pod powierzchnią ziemi. Należy jednak zaznaczyć, że złoża znajdujące się głęboko pod powierzchnią ziemi mogą nigdy nie zostać wydobyte. Poszukiwanie złóż głęboko pod powierzchnią planety nie byłoby bowiem zbyt opłacalne. Ponadto, geologiczne badania złożowe tak głęboko pod ziemią mogłyby być technicznie trudne do przeprowadzenia. Nie należy również zapominać o tym, że mogłoby to być potencjalnie niebezpieczne.
Jakie zastosowanie znalazło złoto?
Rozpoznawanie złóż oraz ich wydobywanie, pozwala nam się cieszyć właściwościami wielu cennych surowców, w tym złota. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że złoto znalazło zastosowanie nie tylko w jubilerstwie. Owszem, dzięki niemu powstają kolie, pierścionki, a także kolczyki czy bransoletki. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę ze znacznie szerszego zastosowania tego cennego kruszcu. Warto wiedzieć, że ten cenny kruszec wykorzystywany jest w medycynie. Działa ono bowiem przeciwbakteryjnie oraz grzybobójczo. Z tego też względu, złoto wykorzystywane jest także w kosmetologii. Znajdziemy je więc w wielu preparatach, zarówno w kremach, tonikach jak i balsamach. Ten cenny kruszec wykorzystywany jest również w kosmonautyce czy budownictwie. Złoto wykorzystywane jest również w elektronice, ze względu na wyjątkowo duże przewodnictwo elektryczne. Ponadto, w przeciwieństwie do srebra czy miedzi, złoto charakteryzuje się dosyć dużą odpornością na korozję. Ponadto, ten cenny kruszec wykorzystywany jest także jako składnik pewnych dań, najczęściej deserów. Należy jednak zaznaczyć, że wszelkie ciasta czy innego rodzaju desery zawierające jadalne złoto, posiadają dość wysoką cenę. Z tego też względu nie każdy może sobie na nie pozwolić. Niektórzy inwestują zaś w złoto po to, aby pozbyć się nadwyżek finansowych. Panuje bowiem powszechne przekonanie o tym, że złoto nigdy nie straci na swojej wartości. Nic więc dziwnego, że geologia kopalin znajduje się w centrum zainteresowania wielu ludzi.
Gdzie znajdują się największe złoża złota?
Geologia kopalniana rozwija się na całym świecie, co zresztą zaznaczono już na wstępie. Nie każde państwo dysponuje jednak takimi samymi zasobami złota. Ponadto, warto zdawać sobie sprawę z tego, iż złoto tworzy co do zasady dwa typy złóż. Mowa tu o złożach pierwotnych oraz o złożach wtórnych. Największe ilości złota są wydobywane w Południowej Afryce, a konkretniej w okolicy Johannesburga. Szacuje się, że tamtejsze zasoby wynosić mogą nawet 70 tysięcy ton. Ponadto, spore ilości złota występują w Rosji, a także w Australii czy Chinach. Kanada, Stany Zjednoczone oraz Peru to również kraje, w których wydobywa się dość spore ilości tego cennego kruszcu. A jak jest w Polsce? Nasz kraj niestety nie może poszczycić się zbyt dużymi złożami złota. Ponadto, w Polsce wydobywane jest ono tylko i wyłącznie ze złóż rud miedzi. Największe złoża znajdują się w okolicy Lublina oraz Rudnej. Złoto w naszym kraju produkuje się w hucie miedzi w Głogowie. Warto jednak zaznaczyć, że w naszym kraju znajdują się również nieeksploatowane obecnie złoża złota. Mowa tu przede wszystkim o złożach w okolicy Złotoryi oraz o złożach w okolicy Międzyrzecza Dolnego czy Czarnowa koło Kamiennej Góry. Z czego wynikać może brak eksploatacji wymienionych złóż? Ciężko o jednoznaczną odpowiedź. Wydaje się jednak, że otwieranie kopalni złota w tych miejscach mogłoby okazać się nierentowne.