Co warto wiedzieć o polisie OCP przewoźnika? Bezpieczeństwo podczas transportu towarów czy świadczenia innych usług transportowych jest ważną częścią pracy przewoźników. Czasem mimo zachowanych norm bezpieczeństwa i instrukcji mogą wydarzać się nieprzewidziane wypadki, które powodują ogromne straty finansowe. By tego uniknąć, wystarczy zainteresować się OCP przewoźnika – czym jest, i co warto wiedzieć na ten temat?
Co to jest OCP przewoźnika?
Rozwijając skrót, OCP to nic innego jak odpowiedzialność cywilna przewoźnika za przewożone towary. Istnieje możliwość dobrowolnego ubezpieczenia OCP, które jest bardzo korzystne w momencie nieprzewidzianego zdarzenia czy wypadku. Ubezpieczenie to jest przeznaczone stricte dla firm i przedsiębiorstw świadczących usługi transportowe, a wykupienie go staje się już wręcz obowiązkowym elementem takich usług mimo braku musu wynikającego z zapisów prawnych, a sami klienci korzystający z transportu towarów pytają przewoźników o to dodatkowe ubezpieczenie.
Całe jego działanie opiera się głównie na zabezpieczeniu firmy świadczącej usługę transportową – w przypadku kradzieży, zniszczenia czy uszkodzenia towarów które są przewożone, usługodawca nie będzie musiał wypłacać odszkodowania właścicielowi z własnych środków, a zostanie ono wypłacone przez ubezpieczalnię w której wykupione zostało OCP przewoźnika. Jest to korzystne zabezpieczenie na które każda firma transportowa powinna zwrócić uwagę, szczególnie jeżeli ma duże natężenie zleceń w odległe części kraju lub też za granicą. Koszt opłacenia takiej polisy jest zdecydowanie adekwatny do jakości ochrony, jaką ona oferuje w razie wypadku czy kradzieży towarów.
Polisa w postępowanie po zgłoszeniu szkody
Polisa OCP przewoźnika obejmuje ochroną towar od momentu przyjęcia go przez usługodawcę, aż do zdania go w miejscu docelowym. W przypadku kiedy wydarzy się nieprzewidziana sytuacja, np. wypadek, uszkodzenie towaru czy jego kradzież, należy zgłosić to niezwłocznie do Towarzystwa Ubezpieczeniowego w jakim zakupiono polisę ubezpieczeniową.
Polisa może również przewidywać wypłacenie odszkodowania w imieniu ubezpieczonej firmy w wypadku niedostarczenia towarów na czas lub znacznym opóźnieniu w dostawie – jest to dodatkowo płatna możliwość, która jednak cieszy się dość sporym zainteresowaniem, a głównie przez częsty zapis o karach umownych między usługodawcą a właścicielem towarów. Po zgłoszeniu danej szkody do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, odpowiedzialność za wypłacenie odszkodowania za określoną sytuację przejmuje już ta instytucja – usługodawca transportujący towar nie musi płacić z własnej kieszeni. Warto jednak zaznaczyć, że rodzaj oferty OCP przewoźnika może zależeć od indywidualnych założeń instytucji zajmujących się polisami.
Konieczne zatem staje się porównywanie ofert i dopasowanie takiej, która faktycznie spełni swoje ochronne zadanie w przypadku nieprzewidzianych sytuacji. Niektóre transportowane towary o znacznej wartości pieniężnej często nie obejmowane są przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe głównie przez wzgląd na możliwą ogromną kwotę ewentualnego odszkodowania, a także ryzyko nadużyć w tym zakresie. W takich przypadkach pełną odpowiedzialność za przewożone ekskluzywne towary ponosi faktyczna firma świadcząca taką usługę.
Zobacz również:
- ubezpieczenia dla firm https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-firmy-i-dzialalnosci-gospodarczej/
- ubezpieczenie allianz podatnik https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-allianz-podatnik-polisa-podatkowa/
- odpowiedzialność cywilna przewoźnika drogowego https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/
- ubezpieczenie agencji pracy https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-agencji-pracy-tymczasowej/
Na co zwracać uwagę przy wyborze polisy?
W zależności od zakresu świadczonych usług przez firmę transportową jak również terenu na którym się porusza, odpowiednie polisy mogą się od siebie różnić, i warto na to zwrócić uwagę. Uniwersalna oferta nie istnieje – konieczność indywidualnego wyboru pozwala na zapewnienie odpowiedniej i faktycznej ochrony przez ewentualnymi szkodami.
Jeżeli planujemy rozszerzenie usług transportowych o kraje europejskie, to istnieje możliwość zmodyfikowania kupionej wcześniej polisy OCP, jednak jest to o wiele droższa usługa niż w zakresie ochrony jedynie na terenie Polski. Daje to jednak duże bezpieczeństwo bez względu na to, w jakim kraju znajduje się przewoźnik i gdzie dojdzie do wypadku – ubezpieczalnia bezwzględnie poniesie koszty odszkodowania w razie zaistniałej sytuacji. Niemniej jednak pewne jest to, ze koniecznie trzeba zapoznawać się ze szczegółami ofert danych ubezpieczalni – niektóre z nich wymieniają przypadki, w których odpowiedzialność za wypadek ponosi nie instytucja, a sam przewoźnik. Mogą również pojawić się jakieś wymagania które przewoźnik musi spełnić, by ubezpieczalnia pokryła koszty odszkodowania.
Określone środki ostrożności, zachowanie procedur czy inne kwestie zawarte w umowie wpływają na decyzję ubezpieczalni o odmowie lub przejęciu odpowiedzialności za wypłatę zadośćuczynienia, dlatego należy przyjrzeć się temu bliżej, bo tylko wtedy zakup polisy ma sens. W Polsce znajduje się kilka największych instytucji oferujących polisę OCP, a ich warunki są bardzo korzystne, przez co wielu przewoźników decyduje się na zakup polisy. Jeżeli zależy nam na jakości i faktycznej ochronie przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, to warto przyłożyć się do wyboru ubezpieczenia, i maksymalnie dopasować go do swojej działalności.